Przemoc psychiczna



Przemoc psychiczna - to bardzo trudny temat. Tak jak przy przemocy fizycznej łatwo udowodnić znęcanie się (a dowodów oczekuje policja, prokurator, sąd), jak uwodnić, że ktoś znęca się psychicznie?

Ale najpierw, czym jest przemoc psychiczna. To grożenie: pozbawieniem życia, zdrowia, pobiciem, podpaleniem, popełnieniem samobójstwa, wyrządzeniem krzywdy osobie bliskiej lub zwierzęciu. To znieważanie, poniżanie, wyszydzanie, upokarzanie, ośmieszanie, izolowanie, krytykowanie. To uniemożliwianie spoczynku nocnego, złośliwe budzenie, wywoływanie awantur, ale także sprowadzanie do domu osób nieakceptowanych przez domowników i to, co dzisiaj nazywamy stalkingiem: niepokojenie przez telefony, sms-y, złośliwe chowanie dokumentów czy kluczy.

Sprawca przemocy psychicznej doprowadza do izolacji społecznej swoją ofiarę, kontroluje ją, ogranicza kontakty z rodziną, znajomymi, potrafi w ich obecności zrobić awanturę, poniżyć, skrytykować, wyolbrzymia wady. Doprowadza do takiej sytuacji, że ofiara wstydzi się zapraszać i kontaktować z kimkolwiek. Czuje się gorsza, przestaje dbać o siebie, bo przecież i tak źle wygląda, na twarzy rzadko zaczyna gościć uśmiech. Staje się coraz bardziej zależna od swojego sprawcy, jej poczucie wartości spada, z czasem znika całkowicie. A to powiększa władzę sprawcy. Jego przemoc się nasila, jej niemoc i bezsilność wzrasta. Zaczyna się zastanawiać, że może rzeczywiście on ma rację, że zasłużyła sobie na takie traktowanie. Doprowadza to do sytuacji, w której własne potrzeby, oczekiwania czy poglądy przestają istnieć, a ofiara przestaje wiedzieć, czego tak naprawdę chce, zaczyna myśleć i wierzyć w to, że partner jest jedyną osobą, dzięki której nie jest samotna.

Zmęczenie taką sytuacją, ciągły stres związany ze spełnianiem żądań sprawcy, strach przed karą, kolejnym poniżeniem może powodować chęć wyrwania się z tej klatki przemocy. Sprawcy, jako doskonali manipulatorzy wyczuwają takie sytuacje. Stają się czuli, przepraszają, kupują prezenty. Ofiara wierzy, że on się zmienił, że ten miesiąc miodowy pozostanie już na zawsze. Do następnego razu. A zaznaczyć trzeba, że każda kolejna eskalacja przemocy, niezależnie czy fizycznej czy psychicznej ma dużo większe nasilenie.

Sprawca przemocy mimo iż jest rodzaju męskiego, nie oznacza że jest mężczyzną. Niestety bardzo często sprawcami przemocy psychicznej są kobiety. Przemoc ta najczęściej jest ukrywana. Bo wstyd… Bo jak to, ja mężczyzna, taki silny i odważny, a pozwalam na takie traktowanie ze strony kobiety…

To jednak nie musi tak wyglądać. Jest wiele instytucji, osób, które pomagają, przywracają poczucie własnej wartości, tak niezbędne do podejmowania własnych, niezależnych decyzji.

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, przypomnij sobie swoje szczęście, beztroskę, radość sprzed lat, miesięcy, z dzieciństwa, z domu rodzinnego, ze szkoły i do dzieła. Trzymam kciuki.


Chcesz porozmawiać, odwiedź www.zapytajcoacha.pl i zadzwoń :)

Chcesz przeszkolić siebie, pracowników, odwiedź www.zapytajcoacha.pl/szkolenia i zadzwoń :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Centrum Szkoleń JM

Gdańsk - moje miasto

Rozwój osobisty